Barrandovská růže a Barrandovské skály

22.05.2020

napsal Samuel Pokorný s pomocí Tomáše Pinkra 



Tato vycházka byla fakt skvělá!

Vše začalo u Branického mostu neboli mostu Inteligence. Nejprve jsem se dozvěděl něco o jeho historii, která je velmi zajímavá. Kromě toho, že byl most postavený v padesátých letech a že na něm museli pracovat "nepřátelé" režimu, tak komunisti zkazili, co se dalo.



Poté jsme si ho prošli a musím říct, že je z něj doopravdy skvělý výhled oběma směry. Vůbec jsem netušil, jak moc je Vltava široká, dokud jsem to z mostu neuviděl.



A pak už následovala vycházka po naučné stezce podél Barrandovských skal, kde jsem se toho hodně dozvěděl a hodně naučil. Třeba jsem nevěděl, že bazalt má dva typy odlučností (vlastně jsem nevěděl, co to odlučnost vůbec je). A že vytváří zvětráváním takové krásné útvary (kulovitá odlučnost, útvary připomínají květy růže).



Také jsem poprvé použil geologické kladívko, a to hlavně na graptolity. Graptolit je takový divný živočich, který žil a vymřel v prvohorách. A našli jsme jej v břidlicích hned u první skály.



Nebo jsem se dozvěděl spoustu zajímavých informací o devonu a siluru, jež jsou od sebe vzdálené desítky milionů let, nové informace se týkaly zejména hornin, které tvoří místní skály. V siluru byla na této lokalitě velká sopečná činnost, takže skály jsou z diabasu (bazaltu). Některé části jsou pokryté břidlicemi, ve kterých je možné najít zmíněné graptolity. V břidlicích jsme objevili také nějaké zkameněliny mušlí.



V horninách devonského stáří jsme spatřili zkameněliny trilobitů, konkrétně trilobity rodu Odontochile (mimochodem, ze siluru do devonu to je cca 200 metrů, prostě paráda). Pro trilobity jsme se vypravili do lomu "Pod terasami", k němuž se jde podél bývalého bazénu. Jedná se o velmi pěkné místo, které bylo k přes údajně velmi nízkou teplotu vody často vyhledávané lidmi v období První republiky (důvodem byl potůček napájející bazén přímo ze skály). 



Také jsem se dozvěděl něco o Joachimu Barrandovi, nejvýznamnějším Francouzi v Čechách! A zjistil jsem, co je antiklinála a synklinála. Ne, že by pro normálního člověka byly tyto pojmy důležité, ale je zajímavé, že každý tvar pozorovatelný na skále má svůj název.



Práce se zapůjčeným geologickým kladívkem se mi líbila a uvažuji o koupi vlastního. Zajímavé mi přišlo, že v siluru je jiný typ hornin a práce s geologickým kladívkem zde byla o dost jednodušší, než práce s kladívkem v devonu.



Také jsme se stavili pro písek, kde by mohly být prastaré mini ulity a mini mušle, ale na to se musíme ještě podívat. Pro ten písek jsme si museli vylézt, a to mě fakt bavilo. Pozn. nakonec jsme v písku nic nenašli. 



Během chůze po naučné stezce, kdy z jedné strany jsou skály, mi v hlavě prolétly myšlenky o možném nebezpečí v případě, kdy se část hornin uvolní. Pokud si pořádně prohlédnete tabule podél naučné stezky, tak zjistíte, že se nejedná o moc stabilní oblast, protože před lety k několika sesuvům došlo. I s mrazivým pocitem v zátylku jsem si však procházku užíval plnými doušky.



Jedinou věcí, kterou bych však vytkl, je to obrovské množství odpadků! Cestou jsme minuli také kdysi jistě krásnou kapličku, která je dnes bohužel poničená a pomalovaná. Což je velká škoda.



Cestu je možné začít buď v Braníku na točně tramvají (zastávka autobusu i tramvaje Nádraží Braník) nebo v Malé Chuchli (zastávka autobusu Malá Chuchle). Pokud se rozhodnete pro Braník, pak Vás čeká krásná cesta po mostu Inteligence. Dále pak pokračujete z Malé Chuchle podél Strakonické silnice po asfaltové silnici až do Hlubočep (zastávka tramvaje i autobusu Hlubočepy). Větší část cesty je po silnici, na kterou nesmějí auta. 

Trasa je příjemná, dlouhá přibližně 3,5 km a navíc vhodná pro kočárek a malé děti (kromě mostu Inteligence a lomu s trilobity, kde se s kočárkem hůře dostává). I přes poměrně nízkou kilometráž však doporučuji pohodlnou obuv (příště si dám větší pozor).



Ale jinak to bylo fakt super, počasí nám krásně vyšlo. A fotky se nám opravdu povedly. Byla to moje první vycházka a rozhodně ne poslední, mohu jen doporučit. 

Celá trasa byla natáčena na kameru Lamax X7.1 NAOS, obrázky pak byly foceny fotoaparátem Canon EOS 1000D s různými objektivy. Trasa je vhodná pro kočárky (mimo most Inteligence a lomu s trilobity - špatně se tam s kočárkem dostává). 

Než vyrazíte na vycházku, přečtěte si prosím pečlivě informace na této stránce. Nestane se Vám pak, že něco podceníte nebo dokonce že porušíte zákon. 



Kdybyste chtěli trasu absolvovat a zároveň se něco naučit, můžete využít pracovní list s popisem trasy, lokality a úkoly (ke stažení zde). Aplikace vhodná k určování živočichů a rostlin je např. iNaturalist (je moje oblíbená, nelekejte se angličtiny, na odkazu je návod).

Zároveň, pokud trasu nemůžete absolvovat, ale rádi byste si pracovní list vypracovali, zde jsou fotky živočichů a rostlin, které jsme na lokalitě spatřili my.

A nakonec, pokud si chcete zkontrolovat, zda jste vše správně vyplnili, řešení naleznete zde.

tomas.pinkr@gmail.com
Všechny materiály dávám tímto k dispozici pro výukové a vzdělávací účely. Materiály nesmí bez souhlasu autora/autorů nikdo publikovat.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky